Anlægsvej 4
7600 Struer
97851148

fredag 16. november

Fantastiske skabninger II - 3D


15:45

Bohemian Rhapsody


15:4521:00

Julemandens Datter


16:30

Den Tid på Året


18:30

I Krig og Kærlighed


18:30

Journal 64


18:30

Fantastiske skabninger II - 2D


20:45

Overlord


21:15

    fredag 16. november

    2t 15min

    Tilladt over 11 år

    Fantastiske skabninger II - 3D

    15:45
    A - Sal 1
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    A
    Den onde Gellert Grindelwald er undsluppet sit fangeskab, og er med det samme gået i gang med at samle ligesindede følgere.

    I et desperat forsøg på at forhindre Grindewald, søger den unge troldmand, Albus Dumbledore, hjælp fra sin tidligere studerende, Newt Scamander.

    Nu trækkes grænserne endnu en gang op til et dødeligt opgør mellem det gode og det onde i en magisk verden.
    Biografpremiere: Torsdag 15. november
    Instruktion: David Yates
    Skuespillere: Eddie Redmayne, Johnny Depp, Ezra Miller, Kathrine Waterson m.fl.
    Spilletid: 02:15
    Censur: Tilladt for børn over 11 år

    2t 14min

    Anbefalet over 7 år

    Bohemian Rhapsody

    15:45
    Sal 2
    21:00
    Sal 2
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Bohemian Rhapsody er en hyldest til Queen, deres musik og deres ekstraordinære forsanger Freddie Mercury, der trodsede stereotyper og konventioner, og blev en af de mest elskede entertainere verden over.

    Filmen følger bandets fremgang gennem deres ikoniske sange og revolutionerende lyd, deres nedtur i takt med at Mercurys livsstil ryger ud af kontrol, og deres triumferende genforening ved Live Aid, hvor Mercury, der står overfor en livstruende sygdom, leder bandet gennem en af de mest fantastiske optrædener i rockmusikkens historie.

    Filmen fastslår kulturarven fra et band der altid var mere som en familie, og som fortsætter med at inspirere outsiders, drømmere og musikelsker den dag i dag.
    Biografpremiere: Torsdag 1. november
    Instruktion: Dexter Fletcher, Bryan Singer
    Skuespillere: Rami Malek, Mike Myers, Joseph Mazzello, Ben Hardy, Aidan Gillen m.fl.
    Spilletid: 02:14
    Censur: Frarådes for børn under 7 år

    1t 30min

    Anbefalet over 7 år

    Julemandens Datter

    16:30
    Sal 3
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Oppe i Grønland bor den 12-årige Lucia med sin mor Claudia og sin far Julius, bedre kendt som julemanden.

    Lucia går på den internationale julemandsskole, og vil så gerne være julemand. Det må hun bare ikke, for det er kun drenge der får lov til at gå i julemandsklassen.

    Lucia protesterer,og Julemandsskolen giver hende én chance for at bevise, at hun kan være en ligeså god julemandselev som drengene.
    Biografpremiere: Torsdag 8. november
    Instruktion: Christian Dyekjær
    Skuespillere: Ella Testa Kusk, Peter Sejer Winther, Martin Buch
    Spilletid: 01:30
    Censur: Frarådes for børn under 7 år

    1t 43min

    Anbefalet over 7 år

    Den Tid på Året

    18:30
    Sal 1
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Hjemme hos Katrine og Mads, skal man i år atter forsøge at samle hele familien om en traditionsrig juleaften med salmesang og andesteg.

    På en aften som denne skal der være plads til alle, både de fraskilte forældre, den yngste søster og hendes nye mand og ikke mindst familiens teenagedatter, der kæmper for at få sin mors opmærksomhed.

    Under overfladen lurer eksplosionen, der er ligeså antændelig som et tørt grantræ, og da sandhederne begynder at fyge henover bordet, brister enhver illusion om julefreden som vi så inderligt insisterer på.
    Biografpremiere: Torsdag 8. november
    Instruktion: Paprika Steen
    Skuespillere: Paprika Steen, Sofie Gråbøl, Jacob Lohmann, Karen-Lise Mynster, Lars Brygmann m.fl.
    Spilletid: 01:43
    Censur: Frarådes for børn under 7 år

    2t 15min

    Tilladt over 15 år

    I Krig og Kærlighed

    18:30
    Sal 3
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Da Esben deserterer fra krigen, er det for at blive forenet med sin elskede kone Kirstine og deres søn Karl efter 3 år.

    Men alt er ændret i hans fravær... Den charmerende tyske officer Gerhard bejler kraftigt til Kirstines hjerte og rollen som familiefar.

    Esben må sætte alt ind for overlevelse, kærligheden og at redde familien.
    Biografpremiere: Torsdag 15. november
    Instruktion: Kasper Torsting
    Skuespillere: Sebastian Jessen, Rosalinde Mynster, Thure Lindhardt, Ulrich Thomsen
    Spilletid: 02:15
    Censur: Tilladt for børn over 15 år

    2t 00min

    Tilladt over 15 år

    Journal 64

    18:30
    Sal 2
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Nogle håndværkere gør en uhyggelig opdagelse i en ældre københavnsk lejlighed: Bag en falsk mur i lejligheden finder de tre mumificerede lig siddende omkring et spisebord med en ledig plads klar.

    Kriminalkommissær Carl Mørck og hans assistent Assad i Afdeling Q bliver sat til at finde ud af, hvem mumierne er og hvem den fjerde plads er tiltænkt.

    Svarene leder dem til den berygtede kvindeanstalt på Sprogø, hvor misrøgt og lægelige forsøg med tvangssterilisering var en fast del af hverdagen.
    Biografpremiere: Torsdag 4. oktober
    Instruktion: Christoffer Boe
    Skuespillere: Nikolaj Lie Kaas, Fares Fares, Fanny Leander Bornedal
    Spilletid: 02:00
    Censur: Tilladt for børn over 15 år

    2t 15min

    Tilladt over 11 år

    Fantastiske skabninger II - 2D

    20:45
    A - Sal 1
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    A
    Den onde Gellert Grindelwald er undsluppet sit fangeskab, og er med det samme gået i gang med at samle ligesindede følgere.

    I et desperat forsøg på at forhindre Grindewald, søger den unge troldmand, Albus Dumbledore, hjælp fra sin tidligere studerende, Newt Scamander.

    Nu trækkes grænserne endnu en gang op til et dødeligt opgør mellem det gode og det onde i en magisk verden.
    Biografpremiere: Torsdag 15. november
    Instruktion: David Yates
    Skuespillere: Eddie Redmayne, Johnny Depp, Ezra Miller, Kathrine Waterson m.fl.
    Spilletid: 02:15
    Censur: Tilladt for børn over 11 år

    1t 49min

    Tilladt over 15 år

    Overlord

    21:15
    Sal 3
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Normandiet, juni 1944. Om få timer skal den største invasionsflåde, verden nogensinde har set, iværksætte landgangen i det tyskbesatte Europa.

    Men inden da skal en håndfuld soldater uskadeliggøre en radiosender gemt i en kirke, langt inde bag fjendens linjer.

    Kirken med senderen er bedre bevogtet end forventet, og hvad der skjuler sig i krypten under kirken, vil få krigens normale rædsler til at blegne.
    Biografpremiere: Torsdag 8. november
    Instruktion: Julius Avery
    Skuespillere: Pilou Asbæk, Wyatt Russell, Bokeem Woodbine
    Spilletid: 01:49
    Censur: Tilladt for børn over 15 år

    lørdag 17. november

    Julemandens Datter


    Smallfoot - DK tale


    Vildheks


    Bohemian Rhapsody


    Fantastiske skabninger II - 2D


    A

    Nøddeknækkeren


    Den Tid på Året


    I Krig og Kærlighed


    Fantastiske skabninger II - 3D


    A

    Journal 64


    Overlord


      søndag 18. november

      Julemandens Datter


      Smallfoot - DK tale


      Vildheks


      Fantastiske skabninger II - 2D


      A

      Nøddeknækkeren


      I Krig og Kærlighed


      Journal 64


      Den Tid på Året - TEKSTET VERSION


      Fantastiske skabninger II - 3D


      A

      Bohemian Rhapsody


      Overlord


        mandag 19. november

        Den Tid på Året - TEKSTET VERSION


        Julemandens Datter


        I Krig og Kærlighed


        Guldjakken - Fra Struer til Hall of Fame


        Fantastiske skabninger II - 2D


        Bohemian Rhapsody


        A

        Journal 64


          tirsdag 20. november

          Julemandens Datter


          Fantastiske skabninger II - 2D


          A

          Den Tid på Året - TEKSTET VERSION


          I Krig og Kærlighed


          Life Itself


          F

          Foredrag: Antistof


          F

          Journal 64


          Bohemian Rhapsody


          A

            onsdag 21. november

            Journal 64


            Fantastiske skabninger II - 2D


            AA

            Julemandens Datter


            Fantastiske skabninger II - 3D


            Den Tid på Året


            I Krig og Kærlighed


            Bohemian Rhapsody


              torsdag 22. november

              Journal 64


              Life Itself


              Julemandens Datter


              Fantastiske skabninger II - 2D


              Den Tid på Året


              I Krig og Kærlighed


              Fantastiske skabninger II - 3D


              A

              Widows


              Bohemian Rhapsody


                fredag 23. november

                Journal 64


                Life Itself


                Julemandens Datter


                Fantastiske skabninger II - 3D


                Den Tid på Året


                I Krig og Kærlighed


                Bohemian Rhapsody


                A

                Fantastiske skabninger II - 2D


                Widows


                  lørdag 24. november

                  Smallfoot - DK tale


                  Vildheks


                  Fantastiske skabninger II - 2D


                  A

                  Julemandens Datter


                  Guldjakken - Fra Struer til Hall of Fame


                  Bohemian Rhapsody


                  AA

                  Journal 64


                  Life Itself


                  Fantastiske skabninger II - 3D


                  Den Tid på Året


                  I Krig og Kærlighed


                  Widows


                    søndag 25. november

                    Smallfoot - DK tale


                    Vildheks


                    Fantastiske skabninger II - 2D


                    A

                    Julemandens Datter


                    Guldjakken - Fra Struer til Hall of Fame


                    Bohemian Rhapsody


                    A

                    Journal 64


                    Life Itself


                    Den Tid på Året


                    I Krig og Kærlighed


                    Fantastiske skabninger II - 3D


                    A

                    Widows


                      mandag 26. november

                      Journal 64


                      Life Itself


                      Julemandens Datter


                      Fantastiske skabninger II - 2D


                      Den Tid på Året


                      I Krig og Kærlighed


                      Fantastiske skabninger II - 3D


                      A

                      Widows


                      Bohemian Rhapsody


                        tirsdag 27. november

                        Journal 64


                        Life Itself


                        Julemandens Datter


                        Fantastiske skabninger II - 2D


                        Den Tid på Året


                        I Krig og Kærlighed


                        Fantastiske skabninger II - 3D


                        A

                        Widows


                        Bohemian Rhapsody


                          onsdag 28. november

                          Journal 64


                          Life Itself


                          Julemandens Datter


                          Fantastiske skabninger II - 3D


                          Den Tid på Året


                          I Krig og Kærlighed


                          Fantastiske skabninger II - 2D


                          A

                          Widows


                          Bohemian Rhapsody


                            torsdag 29. november

                            Bohemian Rhapsody


                            A

                            Peddersen og Findus: Findus flytter hjemmefra - DK tale


                            Grinchen - DK Tale


                            Fantastiske skabninger II - 2D


                            I Krig og Kærlighed


                            Den Tid på Året


                            Robin Hood


                            Widows


                              fredag 30. november

                              Bohemian Rhapsody


                              A

                              Peddersen og Findus: Findus flytter hjemmefra - DK tale


                              Grinchen - DK Tale


                              Fantastiske skabninger II - 2D


                              I Krig og Kærlighed


                              Den Tid på Året


                              Robin Hood


                              Widows


                                lørdag 1. december

                                Julemandens Datter


                                Peddersen og Findus: Findus flytter hjemmefra - DK tale


                                Grinchen - DK Tale


                                Bohemian Rhapsody


                                A

                                Robin Hood


                                Fantastiske skabninger II - 2D


                                I Krig og Kærlighed


                                Den Tid på Året


                                Widows


                                  søndag 2. december

                                  Sikke et cirkus


                                  SSS

                                  Julemandens Datter


                                  Peddersen og Findus: Findus flytter hjemmefra - DK tale


                                  Grinchen - DK Tale


                                  Bohemian Rhapsody


                                  Robin Hood


                                  Fantastiske skabninger II - 2D


                                  I Krig og Kærlighed


                                  Den Tid på Året


                                  Widows


                                    mandag 3. december

                                    Jumanji: Welcome to the Jungle


                                    S

                                    Team Albert


                                    S

                                    Grinchen - DK Tale


                                    Den Tid på Året


                                    Fantastiske skabninger II - 2D


                                    I Krig og Kærlighed


                                    Robin Hood


                                    7

                                    Widows


                                      tirsdag 4. december

                                      Jumanji: Welcome to the Jungle


                                      S

                                      Team Albert


                                      S

                                      Grinchen - DK Tale


                                      Den Tid på Året


                                      Fantastiske skabninger II - 2D


                                      I Krig og Kærlighed


                                      Robin Hood


                                      Widows


                                        onsdag 5. december

                                        Bohemian Rhapsody


                                        A

                                        Peddersen og Findus: Findus flytter hjemmefra - DK tale


                                        Grinchen - DK Tale


                                        Fantastiske skabninger II - 2D


                                        I Krig og Kærlighed


                                        Den Tid på Året


                                        Robin Hood


                                        Widows


                                          onsdag 12. december

                                          Happy Ending


                                          F

                                            søndag 16. december

                                            Ternet Ninja


                                            F

                                              tirsdag 1. januar

                                              Bumblebee


                                              FF

                                                lørdag 5. januar

                                                ANDRE RIEU NYTÅRSKONCERT 2019 FRA SYDNEY


                                                K

                                                  søndag 6. januar

                                                  ANDRE RIEU NYTÅRSKONCERT 2019 FRA SYDNEY


                                                  K

                                                    onsdag 9. januar

                                                    Før frosten


                                                    F

                                                      søndag 13. januar

                                                      Vitello


                                                      SSS

                                                        mandag 14. januar

                                                        The Greatest Showman


                                                        S

                                                        Vildheks


                                                        S

                                                          tirsdag 15. januar

                                                          The Greatest Showman


                                                          S

                                                          Vildheks


                                                          S